Добре дошли в нашето онлайн обучение за начинаещи SEO специалисти, тук ще имате безплатен достъп до всичко най-важно в маркетинг сферата, събрано в SEO уроци, SEO техники и seo трикове
Нашия SEO учебник, е наистина полезна и интересна електронна книга за всеки начинаещ любител на знанията свързани със SEO оптимизирането на сайт, онлайн магазин какъвто и да е субект в web пространството.
Желаем ви приятно и ползотворно прекарани минути в изучаването и усвояването на тънкостите наречени SEO оптимизация с нашият SEO онлайн курс и се надяваме да спомогнем поне малко в израстването ви като SEO гуру.
Прегледайте и допълнението ни към SEO учебника - Ръководство SEO 2.0 2019
След онлайн SEO обучението с предоставените по-долу материали, Вие завършвате нашия специализиран онлайн дистанционен SEO курс в SEO академия WebsitePR:
SEO Алманах - Учебник по SEO оптимизация
WebSitePR предоставя SEO (Search Engine Optimization - оптимизиране за търсещи машини) и SEM (Search engine marketing - Маркетинг в търсещи машини) оптимизация на вашия сайт и/или онлайн магазин.
SEO-то е процес, който тече във вашия сайт, за да бъде по-добре класиран и по-лесно намиран в търсачката (Google или друга).
Всеки от нас, знае, че колко по-напред е даден сайт в търсачката, толкова по-голяма е вероятността той да бъде посетен от повече хора. Клиентите сами идват на нашия сайт.
Но за да постигнете желаният ефект трябва да се въоръжите с търпение. Процесът по оптимизация на даден сайт е дълг и резултатите идват с времето. Долната граница за постигането на добра оптимизация е приблизително седем месеца, а препоръчителната е една година. След този период да станете номер едно в търсачката на Google.
Какво точно представлява оптимизиране за търсещи машини (SEO)?
SEO е маркетингова стратегия, която е фокусирана върху видимостта на вашия сайтсред повече хора в различните търсещи машини.
SEO включва както множество технически елементи, така също и много творчески, за да се подобри класирането на вашия сайт.
SEO-то повишава осведомеността на търсачката за вашия сайт, а това се постига чрез правилно структуриране на кода, добре зададени и акцентирани ключови думи, както и достатъчно на брой обратни линкове от други сайтове към вас.
Понякога SEO-то е въпрос на време, за да успее ботът на търсачката да прочете и разбере правилно структуррата на сайта.
Много собственици на сайтове наблягат предимно върху оптимизиране за търсещи машини (СЕО) за да се появат на челните позиции в търсачката, но пренебрегват да добавят нови функционалностите и удобството за потребителите – нещо, което върви ръка за ръка с оптимизацията.
Не е достатъчно само да накарате клиентът да влезе в сайта ви – трябва да му създадете удобства, за да пазарува от него. Ние от WebSitePR помагаме този процес да е напълно завършен.
С настоящото ръководство ще опишем всички аспекти в SEO – ще започнем от това, как работят търсачките, как да изберете най-правилните ключови думи и изрази, как да направите сайтът ви максимално добре настроен за четене от ботовете на търсачките, как да създадете обратни връзки към сайта и да създадете уникално съдържание на вашия уеб-сайт.
- сайт идват от различните търсачки – без значение, коят е любимата търсачка на даден потребител - Google, Bing, and Yahoo! – вие трябва да се стремите да бъде на винаги на челните позиции.
Въпреки, че социалните мрежи и други видове трафик могат да генерират посещения на вашия сайт, търсачките са основен метод за достигането на вашия сайт от повечето потребители на интернет.
Търсачките са уникални с това, че предоставят резултатите от целенасочено търсене на потребителите по определен критерии.
Търсачките са магистралата между вас и потенциалните ви клиенти – могат да ви свържат помежду си за възможно най-бързо време.
Ако не оптимизирате уеб-сайта си, може да невероятни възможности да накарате стотици потребители, да посетят вашия уеб-сайт.
Търсене в търсачката – всеки потребител в Интернет веднага, може да ви опише продълговатия прозорец, където въвежда думата или фразата, която го интересува в търсачката. Тази малка кутийка може да ви доведе стотици потенциални клиенти на вашия уеб-сайт.
Дългогодишния ни опит е показал, че търсачката може да направили чудеса за вашия бизнес и отново да го изправи на крака или обратното – ако е пренебрегнете да доведе до неуспех на бизнеса ви.
Насоченият трафик към вашият сайт може да осигури разпознаваемост, приходи и подобри маркетинга на фирмата ви, като никой друг канал.
Инвестиране в SEO може да има изключителна добра възвръщаемост в сравнение с други видове маркетинг и реклама.
Защо търсачките на търсачките им е нужно SEO, за да подобрят класирането на моя сайт?
Търсещите машини и ботове са изключително са изключително сложни и умни, но за да си вършат работата им е необходима правилно поднесена информация от страна на уеб-сайта. Големите компании постоянно подобряват своите алгоритми за търсене, но технологията все още има нужда от насоченост.
Много наши клиенти са се убедили, че правилната SEO стратегия ще доведе до много клиенти, а никаквата или зле направената до точно обратното.
Мога ли да оптимизирам сам уеб-сайта си?
Светът на SEO-то е изключително сложен, голям и постоянно излизат нови технологии. Въпреки това началните стъпки в SEO-то, могат да бъдат придобити в рамките на 6-8 месеца. В Интрнет има стотици хиляди безплатни SEO ръководства, видеа по темата и множество статии. С постоянно четене и практика, може да успеете да постигнете прилични резултатите в рамките на години, но за да станете „гуру“ е необходимо да отделите години на упорита работа – както във всяка друга техническа професия. guru.
За това сами преценте, дали имате нужното време да се отдадете изцяло на SEO обучение, колко би ви било това интересно, да се потопите в сложния свят на Интернет технологиите или да предоставите уеб-сайта ви на хора с доказани резултати.
От къде да започна, ако искам да стана SEO гуру?
Ако желаете да започнете да се занимавате със SEO, силно ви препоръчваме да прочетете цялото ни ръководство – да се започнете с фундаменталните концепции на СЕО-то. Постарали сме се да максимално лесно да поднесем информацията, дори за хора без никакъв предишен опит.
Недейте да пропускате нито една глава от настоящото ръководство. Всяка секция е от изключителна важност, за да разберете по най-добрият начин, как работи оптимизирането в търсещи машини.
Глава 1 - Как работят търсещи машини?
Търсещите машини имат две основни функции: да обикалят из Интернет за да индексира промените по сайта и да осигурява на потребители си списък с класация на Интернет страниците, които е обиколила по най-подходящи според нея.
Обикаляне и Индексиране:
Търсещата машина обикаля и индексира милиарди документи, страници, файлове, новини, видеа и всичко качено на публичните сървъри в Интернет.
Списък с класация:
Търсещата машина има за цел да ви предостави най-точния и правилен отговор на вашето запитване, най-често отговорите са чрез списъци на съответните страници/файлове, които са били извлечени и класирани от машината по даден критерий.
I. Обикаляне и Индексиране:
Представете си Интернет е като мрежа от спирки в метрото в мегаполис като Ню Йорк.
Всяка спирка е уникален документ (обикновено е една уеб страница – в която съдържа файлове от тип: .hml, .php, PDF, JPG и много други). Търсачките се нуждае от линия по която да "пълзи" през целия град и да обиколи всички спирки по пътя, така че да използва най-добрия път с налични връзки между отделните спирки.
Структуриране на уеб-сървъра по най-добрият начин, за да свърже всички „спирки“ по подходящ начин
Връзки позволяват на автоматизирани ботове на търсачките, наречени още "роботите" или "паяци", да достигнат най-много свързани помежду си документи в Интернет.
След като “бота” намери тези страници, той дешифрира програмния код от тях и започва да съхранява избраните парчета в огромни бази данни, за да се припомни по-късно, когато е необходимо да отговори на заявка за търсене направена от потребител. За да постигнем подобна задача (да държи милиарди страници, които могат да бъдат достъпни за частица от секундата), компании за търсене са изградени центрове за данни по целия свят.
Тези чудовищни хранилища държат хиляди файлове за обработка, които трябва да могат да бъдат достъпни много бързо от потребителите.
Когато човек извършва търсене в някой от големите търсачки, те изискват резултати мигновено; дори една или две секунди закъснение може да предизвика недоволство, така че търсачките работят усилено, за да даде отговори възможно най-бързо...
II. Предоставяне на отговори:
Основната функция на търсачката е да предоставя отговори. Когато потребителя направи онлайн търсене, търсачката трябва да претърси стотици хиляди документи и да отговори за максимално кратко време. Като отговорът на търсачката трябва да съдържа две фундаментални неща: Трябва да покаже, само страниците/документите, които са свързани с търсения въпрос и да ги сортира според популярност и поднесената информация.
Тук опираме до двата най-важни аспекта в SEO: популярност и свързаност: Как търсещата машина определя популярността и до колко е свързан нашия сайт с въпроса на потребителя?
За търсачката, от значение е намирането на повече страница с точните думи търсени от потребителя.
В ранните дни на Интернет, търсачките работиха по много опростен начин – минаваха стъпка по стъпка през сайта и показваха само част от резултатите. С течение на годините, инженери на Google измислиха по-добри начини да отговарят на въпросите в търсачката и много по-качественото обхождане на сайтовете.
Днес вече, стотици фактори влияят и имат значение, за класирането на сайта ви.
В това ръководство ще обсъдим най-важните от тях.
Търсачките обикновено допускат, че по-популярният сайт, страница или документ съдържа по-ценна информация, която потребителят търси.
В повечето случай, това предположение от търсачката е правилно.
Популярност и свързаността на зададения въпрос в търсачката не се определя ръчно. Вместо това, инженерите, които са създали търсачката са заложили използването на математически уравнения (алгоритми), за да може търсачката да отсее само това от което има нужда потребителят.
Алгоритмите зададени в търсачката са изключително сложни и комплексни. В тях е зададено търсачката да следи по стотици променливи, които са важни да отговорят максимално добре на дадено запитване от потребителя.
Как успешно да се издигна на челните места в Google?
Сложните алгоритми по които търсачката работи, могат да изглеждат непробиваеми. А от своя страна създателите на търсачките дават много малко информация, как точно може да подобрите вашето класиране или да насочите повече трафик към вашата страница.
За това ще се опитаме да ви предоставим най-добрите практики за оптимизация в следващите няколко реда:
НАСОКИ ЗА SEO оптимизация посочени в ръководството на GOOGLE WEBMASTER:
Най-голямата търсачка в света „Google“ съветва своите потребители да спазват следните правила, за да получат по-добро класиране.
Направете страницата да е удобна за потребителите на Интернет, а не за ботовете на търсачката.
Никога не лъжи потребителите си със съдържание различно за търсачките, отколкото това, което показвате на потребителите. Недейте да използвате "прикриване" на текст.
Сайтът трябва да бъде с изчистена йерархия и да има множество препратки към вътрешните страници. Всяка страница трябва да бъде достъпа от статичен линк.
Създайте полезен, удобен и богат на информация сайт, като спазвате йерархията.
Уверете се, че имате навсякъде HTML таг елементи
Глава 2 - Как потребителите взаимодействат с търсачката
Как потребителите взаимодействат с търсачката.
Един от най-важните елементи от изграждане на онлайн маркетингова стратегия около SEO-то е знаете, какво точно търси вашата аудиторията, от какво има нужда тя.
След като се разбере какво търсят потребителите във вашия пазар, можете да достигнете до по-ефективно, за да привлечете и да запази тези потребители.
Навиците на потребителите в сайтовете за търсенето се промени през годините, но основните принципи на търсене до голяма степен остават непроменени.
Ето и най-важните принципи, според нас, които потребителите продължават да спазват:
1. Потребителя има нужда от отговор, информация или напътствие
2. Потребителя формулира дадения си въпрос, максимално близко, като низ от думи или фраза
3. Прави заявката в дадената търсачка
4. Разглежда резултатите показана от търсачката
5. Избира резултата с най-близък отговор на неговото питане
6. Посещава страницата, която е избрал
7. Ако не е доволен се връща обратно при резултатите от търсенето и преглежда резултатите отново
8. Ако не успее да намери отговора на въпроса си, извършва ново търсене с по-подробна дума или ключов дума.
Търсачката на Google влияе всекидневно върху живота на няколко милиарда хора по света, като тенденцията показва 20% нарастване само за година.
Нещо изключително – нито една друга медия или компания няма такъв допир да свърже клиентите с вас.
Но за да достигнат потребителите до вас е от изключително значение да сте на първа страница на търсачката.
За това, да разбирате основите на SEO е жизненоважна стъпка в постигането на тази цел.
Глава 3 - Защо е необходимо да правите SEO оптимизация на вашия сайт?
Защо е необходимо да правите SEO оптимизация на вашия сайт?
Важен аспект от SEO оптимизацията е да направите вашия сайт лесен за навигиране на вашите потребители и лесно достъпен за ботовете.
Въпреки, че ботовете на Интернет гиганта Google са изключително усъвършенствани да четат кода на вашия уеб-сайт, той "бота" все още се нуждае от „напътствия“.
Точно тук на помощ идва SEO – да помогне на този сложен софтуер да си свърши работата по перфектен начин, а именно: да индексира по най-добрият начин сайта ви и страниците му.
Както вече споменахме ботовете на Google все още има някой недостатъци.
Както вече обяснихме в първа глава, много от тях работят по един и същ начин – обхождат сайта ви, индексират съдържанието, следват връзките в него и проверяват дали всичко е "чисто" и без злонамерени кодове и сктири информации.
Но съдържанието в Интернет е огромно, колкото и да е напреднал изкуствения интелект, физически машини имат все още ограничение да могат да обходят целия Интернет по най-правилния начин.
Проблеми с обхождането и индексирането на уеб-сайтовете:
Онлайн пароли/форма за регистрация – Търсачките не могат да „прочетат“, какво съдържание има на даден сайт, ако то е защитено с регистрация или парола;
Дублиране на съдържание: Сайтовете, които използват CMS (Content Management System) системите за създаване и управление на сайтове, много често дублират версията на дадена страница, а това е ключов проблем при търсачките, които търсят най-вече индивидуален и оригинален код на дадена страница;
Блокиране на търсачката до определени полета от кода: Грешка в директорията за обхождане на уеб-сайта (robots.txt) е една от най-често срещаните, която блокира ботът на търсачката да си свърши работата;
Лошо изградени вътрешни линкове: Ако архитектурата на уеб-сайта е зле изградена, то това ще рефлектира и върху ботът – може да не успее да обходи всички уеб-страници на вашия уеб-сайт.
Видеа, снимки, аудио или други добавки: Въпреки, че с всяка нова версия на ботът на Google все по-добре започва да разбира и елементите, които не са написани на езика за маркиране на хипертекст HTML, тези файлове в повечето случай не се появяват в резултатите на търсачката.
Уверете се, че съдържанието до вашия уеб-сайт бива прочетено от бота
Убедете се, че важният текст, който желаете да достигне до търсачката е отбелязан, чрез подобаващите HTML елементи.
Постоянно променящото SEO
SEO оптимизацията започна в средата на 90-те години, когато от изключително значение бяха ключовите думи, мета-таговете и добре структурираните HTML сайтове.
През 2004 година настана бумът на вътрешните линкове, програмите за генериране на стотици линкове из Интернет и различните Спам инжекции, които подхранваха така наречените „ферми за линкове“.
През 2011 социалните мрежи навлязоха все по-осезаемо в нашия живот и рефлектираха веднага върху ботовете на търсачката.
Google от своя страна на всеки 2-3 години сменят коренно алгоритъмът по който отчита класирането на уеб-сайтовете, което автоматично изхвърля на "боклука" старите техники, които са работили преди това.
Едно е сигурно – винаги ще има промени в това, как ще се класират сайтовете., и битката вашият сайт да бъде на челните позиции – никога няма да спре.
Дори да постигнете заветното първо място, трябва да продължите да се грижите за вашия уеб-сайт, да поддържате реномето му пред Google, и да отговаряте на "въпроса на търсачката" защо той трябва да бъде номер 1.
Глава 4 - Основите на добрия дизайн и разработването му за търсещите машини:
Основите на добрия дизайн и разработването му за търсещите машини:
Търсещите машини са ограничени по това как обхождат мрежата и как се интерпретира съдържанието. Уеб страница не винаги изглежда по същия начин за теб и мен, както изглежда за търсещата машина. В тази секция, ще се фокусираме в специфичните технически аспекти на изграждането (или модифицирането) на уеб страниците, така че да са структурирани за търсещите машини и посетителите. Споделете тази част от ръководството с вашите програмисти, дизайнери и специалистите по информационна архитектура (ИА), за да може всички въвлечени в изграждането на сайта да са на една и съща страница.
Индексируемо съдържание:
За да има по-добро изпълнение на списъка от търсещите машини, най-важното съдържание трябва да бъде в HTML текстов формат. Снимки, Flash файлове, Java аплети и други не текстови формати са често игнорирани или обезценени при обикалянето на търсещите машини, въпреки предимствата на обхождащата технология. Най-лесния начин да осигурите, че думите и фразите, които изобразявате на вашите посетители са видими за търсещите машини е да ги поставите в HTML документа на страницата. Макар, че са възможни и по-напреднали методи за онези, които изискват по-добро форматиране или визуални стилове:
1. Осигуряване на алтернативен текст за снимките. Прилагане на “alt” атрибути към снимките
в gif, jpg или png формати в HTML документа за да даде на търсещите машини текстово описание за визуалното съдържание.
2. Добавяна на навигация и "обходими" линкове към полетата за търсене.
3. Добавяне на Flash или Java приставки към текста от страницата.
4. Осигуряване на препис за видео или аудио съдържание, ако използваните думи и фрази са индексиране от машините.
Структури на обхождащата връзка:
Търсещите машини трябва да виждат съдържанието и връзките за да могат да могат да листнат страниците. Структура на обхождаща връзка – такава, която позволява ботовете да търсят пътеки към уебсайта – е от жизнено важно за всички страници на уебсайта. Стотици хиляди от сайтовете правят критичната грешка на структуриране на тяхната навигация по начин, който търсещите машини не могат да ги достъпят, възпрепятствайки възможността техните страници да бъдат листвани в индексите на търсещите машини.
По-долу сме илюстрирали как този проблем може да възникне:
В примера по-горе Гугъл бота е създал страница А и търси връзки към страници B и E.
Въпреки, че C и D може да бъдат важни страници на сайта, бота няма как да ги достигне(или не знае, че съществуват). Това е защото няма директен обхождащ линк, който да сочи към страница C и D. За Гугъл те просто не съществуват. Изключителното съдържание, добрите ключови думи и умния маркетинг няма да помогне ако, бота не достигат страниците ви.
Нека да видим някои обичайни причини защо страниците може да са недостъпни
Задължителни форми за попълване
Ако изисквате от потребителите да попълват форма преди да достъпят съдържанието на дадена страница, търсещите машини никога няма да достигнат съответните защитени страници. Формите може да са - вход с име и защитена парола или анкета. В тези случаи търсещите ботове, като цяло няма да се опитат да изпълнят формата, и така страниците стават невидими за машините.
Връзки с непреводим JavaScript:
Ако използвате JavaScript за връзки, може да откриете, че търсещите машини или не обхождат или придават много малко тежест на връзките вградени с тях. Стандартните HTML връзки трябва да заместят JavaScript (или придружат) на страницата, която бихте желали да бъде обходена.
Връзки сочещи страници блокирани от Мета Роботите или robots.txt:
Мета роботите или robots.txt заедно позволяват на собственика на сайта да ограничава ботовете за достъп до страница. Бъдете предупредени, че много от уеб разработчиците без да искат използват директиви за да блокират достъпа на недобронамерените ботове и така блокират обикалящите ботове на търсещите машини.
Frames или iframes:
Технически, връзките в frames или iframes са обходими, но двете представляват структурен проблем за машините от гледна точка на организация и следене. Освен ако не сте напреднал потребител в техническото разбиране на индексирането на търсещите машини и следенето на връзки във frames, най-добре да стоите настрана от тях.
Роботите не използват търсещи форми:
Въпреки, че това кореспондира с едно от предупрежденията по-горе, това е чест проблем и заслужава да му се обърне по-сериозно внимание. Някои уеб разработчици вярват, че ако поставят поле за търсене на техния сайт, за машините ще бъде възможно да намерят всичко което посетителите биха търсили. За съжаление, ботовете не изпълняват търсения да намират съдържание, оставяйки милиони страници недостъпни и обречени на анонимност, докато не намерят връзка на обходена страница сочеща към тях.
Връзки на Flash, Java, и други разширения
Връзките вградени по този начин не могат да бъдат достъпени от индексиращите ботове и остават скрити от потребителските заявки за търсене.
Връзки на страници със стотици или хиляди връзки в самите тях.
Търсещите машини ще пропълзят определен брой линкове в дадена страница. Тази рестрикция е необходима за да предотврати спам или да съхрани класирания. Страниците със стотици линкове на тях са риск изобщо да не бъдат обходени и индексирани.
Rel = “nofollow” може да бъде използван със следния синтаксис:
<a href="https://moz.com" rel="nofollow">Lousy Punks!</a>
Връзките могат да имат много атрибути. Машините игнорират почти всички от тях , с изключение на rel=’’nofollow”. В примера по-горе, като се добави атрибута rel=’’nofollow“ към линка, това казва на търсещите машини, че собствениците на сайта не искат този линк да бъде интерпретиран като одобрен от целевата страница.
Nofollow, взето буквално инструктира търсещите машини да не следват линк(въпреки, че някои го правят. Тага nofollow идва като помощен метод за спиране на спам за внедряване на връзки, автоматични коментари на блогове и др., но се е трансформирал през времето като начин да каже на машините да пренебрегват връзки, които обикновено са приемани. Връзки с таг Nofollow се интерпретират малко по-различно от всяка една от машините, но е ясно, че не преминават със същата тежест както нормалните връзки.
Употреба и таргетиране на ключовата дума
Ключовите думи са от основно значение за процеса на търсене. Те са градивните елементи на езика и на търсенето. Всъщност, цялата наука за извличане на информация (включително уеб-базирани търсачки като Google) се основава на ключови думи. Докато машините обхождат и индексират съдържанието на страниците в мрежата, те пазят следите на тези страници в ключово-базирани индекси, вместо да запазват 25 милиарда уеб страници цялостно в база данните. Милиони малки бази данни, всяка центрирана върху определена ключова дума или фраза, позволяват на машините да извличат данните, които им трябват за части от секундата.
Очевидно е, че ако искате вашата страница да има шанс за класиране в резултатите от търсенето за „куче“, е разумно да се уверите, че думата „куче“ фигурира, като част от обходимото съдържание на вашия документ.
Доминация на ключовата дума
Ключовите думи доминират когато се налага да търсим и така взаимодействат с машините. Когато въведем думи за търсене, машините съчетават съответната дума със съдържанието на страниците за да ги извлекат. Търсещите машини измерват колко ключови думи се използват на страници, за да установи значимостта на даден документ за заявка. Един от най-добрите начини за оптимизиране на класиране на страници е да се гарантира, че ключовите думи, които искате да класирате са на видно място, използвани в заглавието, текста и мета данните.
Най-общо казано, правейки по-конкретни ключовите думи, вие стеснявате резултатите от търсенето и подобрявате шанса да постигнете по-високо класиране.
Злоупотреба с ключовaтa думa:
От зората на онлайн търсенето, хората злоупотребяват с ключовите думи в погрешен опит да манипулират машините. Това включва „пълнеж“ на ключови думи в текст, URL – адреси, мета тагове и линкове. За съжаление почти винаги тази тактика прави повече вреда, отколкото полза за вашия сайт.
В първите години, търсещите машини са разчитали на ключовите думи като основен сигнал, независимо от това как са използвани. Днес, въпреки че търсещите машини все още не могат да четат и да разбират текста както човек, с използването на машинно обучение, те са се приближили до този идеал.
Най-добрата практика е да използвате ключови думи е по естествено и стратегически начин(повече за това по-долу). Ако вашата страница таргетира ключовата фраза „Айфелова кула“, то естествено и да включите и съдържание за Айфелова кула, историята и , дори препоръки за хотели в Париж. От друга страна ако просто „поръсите“ съдържанието със фрази „Айфелова кула“ без никакъв контекст, като например в страница с развъждане на кучета, тогава вашите усилия за класиране за „Айфелова кула“ ще бъдат доста трудни. Смисъла от използването на ключовите думи, не е да ви класира за всички ключови думи, а да ви класира за точно тези, които хората търсят, когато те искат това, което вашия сайт предоставя.
Тагове за заглавие:
Заглавния елемент на страницата има за цел да бъде точно и кратко описание на съдържанието на страницата. То е изключително важно за потребителския опит и за SEO.
Внимавайте с дължината:
Търсещите машини изобразяват само първите 65-75 знака на заглавния таг в намерения резултат (след това, машините показват многоточие – „…“ като маркер за да покажат къде прекъсват заглавния таг. Това е като цяло лимита позволен от повечето сайтове – социални медии, за това придържайки се към този лимит е препоръчително. Въпреки това, ако таргетирате множество ключови думи (или особено голяма дума или фраза) и е от съществено значение за класирането да я има като заглавен таг, е препоръчително да я използвате.
Поставете ключовите думи близо до началото:
Колкото по близо до началото на заглавния таг са ключовите думи, толкова по-добре ще се отрази това на класирането и по-вероятно потребителя да кликне върху тях след резултата от търсенето.
Включете брандиране:
За хората които са запознати със съответен бранд е добре той да бъде поставен в заглавния таг. Понякога е логично да поставите вашия бранд в началото на заглавния таг, както и заглавната страница. Тъй като думите в началото на заглавния таг носят повече тежест, имайте предвид за какво искате да се класирате.
Помислете за четливост и емоционално въздействие:
Заглавните тагове трябва да бъдат описателни и четливи. Те са първото взаимодействие което посетителя прави с вашия бранд и трябва да предаде възможно най-положително впечатление. Създаването на убедителен заглавен таг ще помогне да грабне вниманието, и да привлече повече посетители към вашия сайт. Това подчертава, че SEO, е не само оптимизация и използване на стратегически ключови думи, но и цялостен потребителски опит.
Мета тагове:
Мета таговете първоначално са били предназначени като заместител на информация за съдържанието на даден уебсайт. Няколко от основните мета тагове са изброени по-долу, заедно с описание на тяхното използване.
Мета роботи:
Тагът за мета роботи може да се използва за контрол на активността на търсещата машина. Има няколко начина как да използвате Мета роботи за да контролирате как търсещите машини третират страница:
- index/noindex казва на машините дали страниците да бъдат обходени и да се съхраняват в индекса на машините за извличане. Ако сте избрали да използвате „Noindex” страницата ще бъде изключена от индекса. По подразбиране, търсещите машини приемат, че могат да индексират всички страници, затова стойността „index“ не е необходима.
- follow/nofollow казва на машините дали връзките на страницата трябва да бъдат обходени. Ако прецените да изберете „nofollow“ , машините ще пренебрегнат връзките на страницата за откриване и класиране. По подразбиране всички страници имат атрибут „follow”
Пример: <META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">
- noarchive се използва за да забрани на търсещите машини да запазват кеширано копие на страницата. По подразбиране машините ще поддържат видими копия на всички страници, които са индексирали, достъпни за търсачките въпреки кешираните връзки на резултатите от търсенето.
- nosnippet информира двигателите , че трябва да се въздържат от показване на описателен текстови блок в близост до заглавието и URL на страницата в резултатите от търсенето.
- noodp/noydir са специализирани тагове, които казват на машините да не взимат описателния фрагмент за страницата от Open Directory Project (DMOZ) на Yahoo! Директорията за показване на резултатите от търсенето.
- Хедър директивата X-Robots-Tag HTTP също постига същите тези цели. Тази техника работи особено добре за съдържание в не-HTML файлове, като изображения.
Мета Описание (Meta Description):
Тагът за мета описание съществува като кратко описание на съдържанието на страницата. Търсачките не използват ключовите думи или фразите в този таг за класирането, но мета описанията са основен източник за текстовия фрагмент изобразяван под списъка с резултатите.
Тагът за мета описание изпълнява фунцкията рекламно копие, привличащо внимание към вашия сайт от резултатите. Това е изключително важна част от търсещия маркетинг. Изработването на четимо и завладяващо описание използващо ключови думи(забележете как Гугъл удебелява търсените ключови думи в описанието) може да направи много по-голяма честота на кликване на търсачи към вашата страница.
Мета описанието може да бъде всякаква дължина, но търсещите машини като цяло ще отрежат откъси по-дълги от 160 символа, затова е препоръчително да се вместите в тези 160 символа.
При липсата на мета описания, търсещите машини ще създадат фрагмент от другите елементи на страницата. За страници, които са насочени към няколко ключови думи и теми, това е напълно валидна тактика.
- Не толкова важни мета тагове:
Мета ключови думи: тагът за мета ключовите думи има определена стойност до едно време, но не е ценна или важна за SEO (Оптимизация за търсачки).
- Meta Refresh, Meta Revisit-after, Meta Content-type и други тагове: Въпреки, че тези тагове се използват за SEO, като цяло не са от особено важно значение за процеса.
URL Структури
URL – адресите за документите в мрежата са от огромно значение за търсенето. Те се появяват в множество важни места.
Тъй като търсачките показват URL адреси в резултатите, те могат да повлияят на кликване и видимост.URL адресите се използват и в документите за класиране, като тези страници чиито имена съдържат термини, описателни или ключови думи по подходящ начин, получават и допълнителен бонус.
URL се появяват в адресното поле на браузъра и въпреки, че това като цяло има малко влияние на търсещите машини, слабата URL структура и дизайн може да окажат негативни впечатления и лош потребителски опит.
Препоръки за конструиране на URL
- Мислете съпричастно
Поставете се на мястото на потребителя и погледнете вашия URL. Ако лесно и точно може да предвидите съдържанието, което очаквате на страницата, значи вашия URL е подходящ и описателен. Не е нужно да се посочва всяка малка подробност в URL адреса, а груба представа за добра отправна точка.
- Краткото е по-добро
Докато описателния URL е важен, свеждането до минимална дължина и разделянето с наклонени черти ще направят вашите URL адреси по-лесни са копиране и поставяне ( в имейли, блогове, текстови съобщения и т.н.) и ще се вижда напълно в резултатите от търсенето.
Използването на ключови думи е важно ( но пре-употребата им е опасно)
Ако страницата ви таргетира специфичен термин или фраза, постарайте се да го включите в URL адреса. Въпреки това, не се престаравайте да набутате множество ключови думи за SEO цели; пре-употребата ще доведе до по-малко използваеми URL- и да премине през спам филтри.
- Бъдете статични
Най-добрите URL-и са лесно четими от човек и без много параметри, числа и символи. Има различни технологии за превръщане на динамични URL-и в по-лесно четими статични версии като mod_rewrite за Apache или ISAPI_rewrite за Microsoft. Дори и един динамичен параметър в URL адреса може да резултира в лошо крайно класиране и индексиране.
- Използвайте тирета за да разделяте думи
Не всички уеб приложения точно интерпретират сепаратори като долни черти (_), знаци като (+) или празно място (%20), затова използвайте тире (-) за да разделите думите една от друга.
Канонична и дублираща версия на съдържанието
- Дублираното съдържание е едно от най-досадните и неприятни проблеми пред който всеки сайт може да се изправи. През последните няколко години търсачките предприемат решителни мерки срещу страници с тънко или дублирано съдържание, като ги класират много ниско.
- Каноникализацията се случва когато две или повече дублиращи версии на уеб страница се появят на различни адреси. Това е често срещано с модерни системи за управление на съдържанието (CMS) . Например, може да предлагате редовна версия на страницата и печатна-оптимизирана версия. Дублирано съдържание може да се появи дори и на различни уебсайтове. За търсещите машини това представлява голям проблем: коя версия на съдържанието трябва да покажат на търсещите? В SEO кръговете, този въпрос често се споменава като дублиране на съдържанието, описано по-подробно тук.
- Каноничен таг на помощ!
Друга опция за намаляването на случаите на дублирано съдържание е тагът Canonical URL Tag, който каноникализира към индивидуален URL . Това може да се използва в различни сайтове, от един URL на един домейн към URL на друг домейн.
Използвайте каноническия таг в страницата която съдържа дублирано съдържание. Целта на каноничния таг цели да овладее URL-а, който искате да се класира.
<link rel="canonical" href="https://somewebsite.com"/>
От СЕО перспектива, каноничния таг е подобен на 301 redirect. По същество казвате на машините че множество страници трябва да бъдат считани за една (което прави и 301), но без да препраща потребителите в нов URL.
Глава 5 - Изследване на Ключовата дума и Ключовите фрази:
Изследване на Ключовата дума:
Всичко започва с думи въведени в полето за търсене. Изследването на ключовата дума е едно от най-важните и ценни и с висока стойност дейности в полето на търсещия маркетинг. Класирането с правилните ключови думи може да направи популярен вашия сайт. Чрез изследване на вашите необходими ключови думи, вие може не само да научите кои термини и фрази да таргетирате със SEO , но също и да научите повече за вашите потребители като цяло.
Не винаги целта е да докарате посетители във вашия сайт, а по-скоро да докарате правилните посетители. Полезността на този интелигентен подход не бива да се надценява: с изследване на ключовата дума можете да предвидите промени в търсенето, отговор в променящите условия на пазара и произвеждане на продукти, услуги и съдържание, което уеб търсачите активно търсят. В историята на маркетинга, никога не е имало толкова ниска бариера за вход към разбирането на мотивацията на потребителите в почти всяка ниша.
Как да преценим стойността на ключовата дума:
Колко е ценна ключовата дума за вашия сайт? Ако притежавате онлайн магазин за обувки, от кое правите повече продажби? От посетители търсещи „кафяви обувки“ или „черни ботуши“? Типа на ключовите думи в търсещите машини са често на разположение на уеб програмистите, и инструменти за изследване на ключовите думи е на лице да ни помогне за информация. Въпреки това, тези инструменти не могат да ни покажат директно колко ценно е да получаваме трафик от тези търсачи. За да разберем ценността на ключовата дума, трябва да разберем нашия собствен сайт и да направим хипотези тестове и повторим класическата формула за уеб маркетинг.
Основен метод за определянето на дадена ключова дума
- Запитайте се…
Съответства ли ключовата дума на съдържанието на уебсайта ви? Ще намерят ли търсачите това което търсят във вашия сайт, търсейки със съответните ключови думи? Ще бъдат ли доволни от това което намерят? Ще се реализира ли този трафик във финансово изражение или други организационни цели? Ако отговорът на всички тези въпроси е ясно „Да“ тогава продължете…
Търсете за термин/фраза в големите търсачки
Разберете кой уебсайт се класира вече за вашата ключова дума. По този начин получавате ценна информация за конкуренцията и как се класира за определен термин. Има ли реклама редом до всеки резултат. Обикновено много реклами след търсенето означава висока стойност на вашата ключова дума.
- Купете си пробна кампания за ключова дума на Google AdWords и/или Bing Adcenter
Ако вашия сайт не се класира за дадена ключова дума, вие може въпреки всичко да купите тестов трафик за да видите колко добре го преобразува. В Google AdWords изберете “exact match” и насочете трафика към съответна страница от вашия сайт. Проследете импресиите и процента на реализация в течение на поне 200-300 кликвания.
- С помощта на събраните от вас данни, определете точната стойност на всяка ключова дума
Например, да приемем, че вашата реклама за търсене генерира 5000 импресии за един ден, от които 100 посетители са влезли във вашия сайт и трима са направили общата печалба (не приходи!) от 300$. В този случай един посетител за тази ключова дума струва 3$ за вашия бизнес. Тези 5000 импресии за 24 часа могат да генерират честота на кликванията между 18 и 36% с класиране на първо място, което би означавало 900-1800 посетители на ден по 3$ всяко или между 1 и 2 милиона долара на година. Нищо чудно, че предприятията обичат търсещия маркетинг.
Необходимостта “Дълга опашка” – ключова дума (фраза от поне 3 думи)
Да се върнем пак на нашия пример за онлайн магазина за обувки. Би било добре да се класира на 1 място за ключовата дума „обувки“ … или не?
Ще е чудесно да си имаме работа с ключови думи които имат 5000 заявки на ден или дори 500 на ден, но реалността е, че тези популярни търсещи изрази всъщност правят под 30% от заявките изпълнени в мрежата. Останалите 70% лежат в онова което се нарича „дълга опашка“ на заявката. Дългата опашка съдържа стотици милиони от уникални заявки, които може да се провеждат по няколко пъти в даден ден, но когато са взети заедно съдържат по-голямата част от обема на световното търсене.
Още един урок , който специалистите по търсещ маркетинг са научили и, че ключовата дума “дълга опашка“ често се конвертира по-добре, тъй като могат да прихванат хора по-късно в цикъла на покупка/преобразуване.
Човек търсещ за „обувки“ вероятно търси и не е готов да купува. От друга страна „най-добра цена за Аir Jordan размер 12“ практически вади портфейла!
Глава 6 - Как използваемостта,потребителския опит и съдържанието влияят на класирането на сайт от търсещите машини:
Как използваемостта,потребителския опит и съдържанието влияят на класирането на сайт от търсещите машини:
Търсещите машини непрекъснато се стремят да подобряват ефективността си, чрез предоставяне на най-добрите възможни резултати. Докато "най-доброто" е субективно, машините имат много добра представа за вида на страници и сайтове, които отговарят на техните търсачи. По принцип тези сайтове имат няколко черти общи:
- Лесни са използване , търсене и разбиране
- Осигуряване на директна , действена информация, свързана със заявката
- Професионално проектирани и достъпни за съвременни браузъри
- Доставящи високо качество, легитимни и с надеждно съдържание
Въпреки невероятните технологични постижения, търсещите машини все още не могат да разбират текст, да разглеждат снимки или да гледат видео по същия начин както човек може. С цел да се дешифрира и да се класира съдържанието, те разчитат на мета информация (не задължително мета тагове) за това, как хората взаимодействат със сайтове и страници, и това им дава представа за качеството на самите страници.
Влиянието на използваемостта и потребителския опит:
- На класирането на търсещите машини
Има ограничен брой променливи, които търсещите машини могат да отчитат директно, включително ключови думи, връзки и структури на сайта. Въпреки това, чрез свързващи шаблони, модели за ангажираността на потребителите и машинно обучение, търсещите машините правят значителен брой „интуиции“ относно даден сайт. Ползваемостта и потребителския опит са вторите по влияние на успешното класиране на търсещите машини. Те осигуряват непряка но измерима полза за външната популярност на сайта, която машините може след това да тълкуват като сигнал за по-високо качество. Това се нарича "Никой не обича да се свържете с кофти сайт" феномен.
Изработвайки внимателен и съпричастен потребителски опит гарантира, че посетителите към вашия сайт ще го възприемат позитивно, насърчавайки ги да го споделят, да го запазват, да се връщат отново в него и входящи връзки – всички сигнали, които се изписват в търсещите машини и да допринесат за високо класиране.
- Сигнали за качествено съдържание
- Показатели на заетостта
Когато търсещата машина ви предостави страници с резултати, тя може да измери успеха на класирането, като наблюдава как взаимодействате с тези резултати. Ако кликнете на първия линк, след това веднага натиснете бутона назад за да пробвате втори линк, това индикира, че не сте доволни от първия резултат. Търсещите машини търсят „дългия клик“ - където потребителите влизат в линкове без да върнат назад веднага за да опитат друг линк. Взимайки средно около милиони и милиони заявки на ден, машините изграждат добър набор от данни, за да преценят качеството на резултатите.
Машинно обучение
През 2011 г. Google представи актуализацията на Panda на своя алгоритъм за класиране, което значително промени начина, по който тя оцени уебсайтовете за качество. Google започна да използва човешки оценители, за да оценява ръчно хиляди сайтове, търсейки ниско качествено съдържание. След това Google включи машинното обучение, за да имитира човешките оценители. След като техните компютри успяха точно да предвидят това, което хората ще оценят като ниско качествен сайт, алгоритъмът беше въведен на милиони сайтове, обхващащи Интернет. Крайния резултат беше сеизмично разместване, която пренареди 20% от всички резултати от търсенето с Google.
Свързващи шаблони
Машините открити по-рано на структурите на връзките в мрежата можеха да служат за прокси за гласуване и популярност; високо качествените сайтове и по-информативните линкове за сметка на по безполезните и с по-лошо качество. Днес алгоритъма за анализа на линковете е далеч по-напреднал, но тези принципи остават валидни.
Всичко това положително внимание и вълнение около съдържанието, предлагано от новия сайт, се превръща в машинно анализирана (и алгоритмично-ценно) колекция от връзки. Времето, източникът, котвеният текст и броят на връзките към новия сайт се вземат предвид в потенциалното му представяне (т.е. класиране) за съответните заявки на машините.
Изработване на съдържание
- За успех в търсещите машини
„Разработването на качествено съдържание“ може би е най-повтаряното предложение в света на SEO. Независимо, че звучи като клише, това е от основно значение. Всяко търсене извършено от машини идва с определено намерение – да се намери, да се научи, да се разреши, да се купи, да се поправи, да се третира или да се разбере. Търсачките поставят уеб страници в резултатите си, за да удовлетворят това намерение по най-добрия възможен начин. Изработването на задълбочено и цялостно съдържание, което отговаря на нуждите на търсещите, повишава шансовете ви да се качите нагоре в класирането.
Разновидности на намеренията за търсене
- Транзакционни търсения
Идентифициране на местен бизнес, извършване на покупка онлайн или изпълнение на задача.
Транзакционните търсения не включват непременно кредитна карта или банков превод. Да се регистрирате за безплатна пробна сметка в Cook's Illustrated, да създадете профил в Gmail или да намерите най-добрата мексиканска кухня (в Сиатъл, това е Carta de Oaxaca), са всички транзакционни заявки.
- Навигационни търсения
Посещение на предварително определена местоназначение или извличане на конкретен URL адрес.
Навигационните търсения се извършват с намерение за сърфиране директно на конкретен уебсайт. В някои случаи потребителят може да не знае точния URL адрес и търсещата машина служи като White Pages.
- Информационни търсения
Изследване на не-транзакционна информация, получаване на бързи отговори или търсене на его.
Информационните търсения включват огромно разнообразие от запитвания от намирането на местното време до получаване на карти и упътвания, за да разберете колко дълго едно пътуване до Марс наистина отнема (около осем месеца). Общата нишка тук е, че търсенията са предимно нетърговски и не са свързани с транзакциите; Самата информация е целта и не се изисква взаимодействие извън кликванията и четенето.
Изпълнението на тези намерения зависи от вас. Творчеството, висококачественото писане, използването на примери и включването на изображения и мултимедия могат да помогнат в създаването на съдържание, което напълно съответства на целите на търсещия. Наградата ви е : задоволени потребители които демонстрират позитивен опит чрез ангажиране с вашия сайт посредством споделяне на линкове към него.
След всичко до тук може да обобщим:
SEO за начинаещи: подробен контролен списък
Независимо дали пускате нов уебсайт или го оптимизирате след стартирането, е важно да имате списък за проверка, за да не пропуснете нищо.
В тази статия сме събрали 40 елемента, които трябва да бъдат в този списък за SEO, за да бъдат наистина изчерпателни и ефективни.
Контролният списък обхваща областите за оптимизиране на търсачките, като например:
- Настройки на сървъра;
- Индексирането;
- Съдържание;
- Архитектура на сайта;
- Мобилни фактори;
SEO от страна на сървъра
В процеса на работа на сайта трябва да се уверите, че сте решили всички проблеми със сървъра и хостинга.
Проследяване на времето на отговор на сървъра. За да направите това, можете да използвате безплатни инструменти за мониторинг като Pingdom или UptimeRobot. Трябва да се стремим да гарантираме, че Uptime е равен на 99,999%. Намаляването до 99,9% изисква внимание, а спадът до 99% обикновено е неприемлив.
HTTPS. Изпълнете HTTPS възможно най-рано. Колкото по-късно правите това, толкова по-трудно ще бъде прехвърлянето на сайта. Уверете се, че сайтът се пренасочва от HTTP към HTTPS и че няма грешки 404. Проверете SSL сертификата, за да сте сигурни, че работи правилно.
Единен формат на URL адрес . Уверете се, че използвате един и същ формат на URL адрес - с www или без www, а алтернативните версии винаги да се пренасочват. Проверете този елемент, както за версиите HTTP, така и за HTTPS. Също така се уверете, че всички връзки използват правилния формат на URL адреса.
Проверете вашите "съседи" по IP . Ако съседните в споделения хостинг показват спам модели, тогава филтрите за спам на Google може да са по-чувствителни към сайта Ви. За да разберете вашите съседи в споделения хостинг, използвайте специален инструмент (IP neighborhood tool). С него ще видите селекция от сайтове, които са разположени на едно IP с вас и можете да ги проучите за спам. В този случай това означава за спам, а не съдържание с ниско качество.
Проверете за злонамерен софтуер. За целта използвайте инструмента " Безопасно сърфиране: Състояние на сайта " от Google.
Проверете за проблеми с DNS . За да идентифицирате тези типове проблеми, използвайте инструмента за потвърждаване на DNS, предоставен от Pingdom или Mxtoolbox. Ако откриете някакви проблеми, свържете се с Вашия доставчик или хостинг компания.
Проверете за сървърни грешки. Провеждайте технически одит на сайта, като използвате подходящ инструмент, като Screaming Frog. Проверката не трябва да открива пренасочвания на 301 и 302, в противен случай това ще означава, че се свързвате с URL адреса, за който е конфигурирано пренасочването. Актуализирайте такива връзки. Също така изтривайте връзки към страници с грешка 404 или 5xx, тъй като те или не съществуват, или не работят. Блокирайте страници с грешка 403 (забранено, достъпът е отказан), като използвате robots.txt.
Проверете за наличието на директивите noindex и nofollow. След като сайтът стартира публично, използвайте робота, за да се уверите, че страниците не са забранени за индексиране и не използвайте атрибута nofollow. Атрибутът noindex трябва да се прилага само за дублиране на съдържание и съдържание, които не трябва да се показват в резултатите от търсенето. Атрибутът nofollow блокира прехвърлянето на PageRank от страницата, така че никога не трябва да се прилага към съдържанието на сайта.
Поправка на "меки" грешки 404 . Проверете несъществуващите URL адреси с робот като Screaming Frog. Ако страницата не върне грешка 404, това е проблем. Google иска несъществуващите страници да бъдат третирани, като 404 страници за грешки, а несъществуващите страници не могат да бъдат причислени към тях.
Индексиране на сайта от Гугъл
Преди и след стартиране на "живота" на сайта, проверете следните точки, за да се уверите, че страниците бързо ще се появяват в индекса за търсене.
Файлове на Sitemap. Уверете се, че XML Sitemap се намира на адрес . com / sitemap.xml и да се качва в Google Search Console. Картата на сайта трябва да бъде динамична и да се актуализира всеки път, когато се добави нова страница. Файлът трябва да използва подходящата структура на URL адреса (HTTP срещу HTTPS и www срещу non-www). Уверете се, че картата на сайта, връща само страници със статус 200. Не трябва да има страници със статус 404 или 301. За да проверите кода на XML Sitemap, използвайте валидатора на W3C.
Google Кеш. Вижте как кешираните страници се съхраняват от Google. За да направите това, използвайте URL адрес като: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:[посочете URL адреса си]. По този начин ще разберете как Google вижда сайта Ви. Вижте дали всички важни елементи са на страниците.
Индексирани страници. За да проверите общия брой индексирани страници, използвайте оператора site: Ако крайната цифра е ниска, това означава, че Google не е индексирал всички страници. Ако тази цифра е висока, това означава, че трябва да решите проблеми с дублиращо се съдържание. Въпреки че тази цифра рядко е 100% съвместима със съдържанието на обекта, трябва да се разгледат явни отклонения.
RSS емисии. Въпреки че RSS емисиите вече не са толкова популярни сред потребителите, те често се използват от роботите, за да им помогнат да намерят допълнителни връзки. Добавете атрибута rel = alternate, за да маркирате RSS емисиите в изходния код на страницата и да проверите дали емисията работи правилно чрез четец.
Публикуване в социални мрежи. За периодично актуализирани секции от сайта използвайте автоматичен инструмент за публикуване, например Social Media Auto Publish for WordPress. Публикуването на връзки в социалните медии ви позволява да увеличите обхвата и да привлечете трафик към сайта.
Разширени фрагменти. Ако използвате структурирани маркировки за данни, проверете ги с инструмент от Google. Ако открие грешки, те ще трябва да бъдат фиксирани. След това, ако разширените фрагменти няма да се показват в резултатите от търсенето, тогава ще знаете, че причината не е в грешките, а в нещо друго.
Съдържание на сайта
Проверете всяка от тези точки, преди да стартирате сайта и да го използвате за повторни одити на ресурса.
Няма тагове заглавие. Използвайте робота, за да проверите дали всяка страница на сайта има тагове за заглавие.
Дължина на мета тагове. Ако използвате Screaming Frog, сортирайте заглавието си по дължина на пиксела и разберете, кои заглавия ще бъдат съкратени в резултатите от търсенето. Не винаги е необходимо да спазвате тази граница, но е много важно цялата информация, която потребителят търси, да му се покаже на страницата. Също така имайте предвид, че заглавията ако са твърде кратки, могат да бъдат разширени/удължени, за да се оптимизират за по-дълги заявки.
Ключови думи в заглавието. Уверете се, че главните думи, за които съдържанието е оптимизирано, са налице в заглавието. Не повтаряйте варианти на ключови думи в заглавието, използвайте синоними, ако е необходимо, и поставете най-важните ключови думи по-близо до началото на заглавието. В същото време не забравяйте, че най-важното е привлекателността на заглавието за потребителя.
Мета описание. Проверете сайта си с робот, за да намерите всички липсващи описания на мета. Това е погрешно схващане, че всички страници се нуждаят от мета данни. Понякога генерираните от Google фрагменти изглеждат по-добре от ръчно изработените. Например, за страници, оптимизирани за заявки с дълги опашки. Премахнете дублиращите се описания на мета тага. Това винаги е лошо. Уверете се, че описанията на мета данни не надвишават 160 символа, така че да не бъдат съкратени. Добавете ключови фрази към тях, така че да бъдат органично изплетени в текста и да се откроят с получер шрифт в резултатите от търсенето. Забележка: Ограничението от 160 символа е само препоръка, тъй като Google може самостоятелно да оформя мета-описания и няма ясен лимит.
H 1 заглавия. Уверете се, че всички страници имат маркер на заглавната част на H1. Освен това всяка страница трябва да има само един маркер H1 и тези етикети да не се дублират. Оптимизирането на маркера H1 трябва да се приближава по същия начин като оптимизирането на заглавните етикети, с едно изключение: те нямат максимална дължина. Но това не трябва да се злоупотребява. Мнението, че заглавията на H1 трябва да съвпадат с заглавията на заглавието, е погрешно. Но тези заглавия трябва да са свързани. В случай на публикация в блога те могат да бъдат същите или подобни. Въпреки това, в случай на целева страница, маркерът за заглавие трябва да бъде призив за действие.
H 2 заглавия и други. Сканиране на сайта за липсващи заглавия H Тези субтитри не винаги са необходими, но без тях страниците могат да се възприемат като трудни за четене стени от текст. Всяка страница с повече от три кратки текста трябва да използва H2 етикета. Освен това следва да се използват под позиции H3, H4 и др. Основните субтитри винаги трябва да са H2.
Ключови думи. Има ли всяка публикация в сайта целева ключова дума? Ако страницата няма официално определена ключова дума, това изисква провеждането на подходящо проучване.
Алтернативен текст. При не-декоративни изображения, атрибутът alt трябва винаги да се използва за описание на съдържанието на изображението. Използвайте ключови думи, които определят изображение, а не останалото съдържание. Не забравяйте, че alt-text трябва да бъде алтернатива на изображението, така че потребителите със зрителни увреждания и браузъри да могат да разберат каква е картината.
Архитектура на сайта
Логовръзка към дома. Проверете дали логото в горната част на линковете води до главната страница и че това е така във всеки раздел на сайта, включително в блога. Ако блогът е отделна платформа в папка и логото е конфигурирано като връзка към главната страница на блога, уверете се, че в горната навигация на главната страница този раздел е ясно видим за потребителите.
Котвен текст в навигацията. В този текст трябва да използвате ключови фрази, но в същото време трябва да бъде достатъчно кратък, за да служи за целите на навигацията в сайта. Избягвайте менютата с дълга котва, избягвайте да повтаряте фрази в котва. Например, в падащото меню не трябва да има елемент: "Ябълки Fuji, Golden Delicious, Gala". Вместо това категорията "Ябълки" трябва да бъде в главното меню, а списъкът с разновидности в падащото меню.
Външни връзки. Връзките към други сайтове в главната навигация или по друг начин, посочени на страницата, могат да бъдат интерпретирани от търсещите машини като сигнал за спам. Въпреки че между секторни външни връзки не са непременно нарушение на правилата на Google относно схемите за обмен на връзки , те могат да наподобяват "Връзки от директории с лошо качество и услуги за отметки" и "Същите връзки в долната част на страниците на различни сайтове". Поради това е критично важно всички спонсорирани връзки да бъдат затворени с атрибута nofollow. Също така е добра идея да използвате този атрибут за секцията за коментари и други генерирани от потребителите съдържание.
Изоставени страници. Сравнете данните за сканиране с базата данни, за да се уверите, че няма изоставени страници на сайта. Изоставените страници са URL адреси, до които не може да има достъп от никаква връзка на сайта. Важно е да се отбележи, че това не са страници с грешка 404, които просто не съществуват, въпреки че връзките могат да ги показват. Изоставените страници също могат да се разглеждат като странични страници и тълкувани като спам. Ако нямате достъп до базата данни, проверете данните за сканиране с Google Анализ.
Референтна дълбочина Важни страници, оптимизирани за основните ключови думи, не трябва да са по-дълбоки от две нива в структурата на сайта и в идеалния случай трябва да са достъпни от главната страница. Референтната дълбочина може да се провери с помощта на елемента "Screaming Frog" ("Дълбочина на обхождане").
Йерархия. Въпреки че страниците трябва да са достъпни от главната страница, като се използва малък брой кликвания, това не означава, че сайтът трябва да има плоска архитектура. Не е нужно всяка страница да бъде достъпна от главната страница. Достатъчен достъп до основните категории и отделни страници вече ще са достъпни от тези категории, следвани от подкатегории и т.н.
Избягвайте JavaScript странициране. Всяка страница трябва да има отделен URL адрес. Потребителят не трябва да може да отива на страницата без да променя URL адреса в браузъра. Използването на JS не само прави индексирането от търсачките трудно или невъзможно, но също така не позволява на потребителите директно да се свързват със страницата, която намериха за полезна.
Променливи в URL адреса . Променливи като "? Sort = ascending" не трябва да се добавят в края на URL адресите, които се индексират от търсачките, защото създават дублирано съдържание. Страниците, чиито URL адреси съдържат променливи, трябва да бъдат пренасочвани с помощта на rel = canonical към страници без такива параметри.
Вътрешно свързване. Според Google естествените връзки, вградени в съдържанието, са по-значими от връзките в навигацията. Най-добрите практики предполагат добавяне на описателен текст около връзки. Вътрешните връзки към сайта ще носят повече стойност, ако добавите контекстуални връзки. С други думи, вътрешните връзки в основното съдържание са важни, особено за блога и редакционното съдържание. Дори продуктовите страници в идеалния случай трябва да съдържат справочни връзки за подобни продукти.
Мобилни устройства
На практика всяко модерно стартиране трябва да започне работа на сайта чрез създаването на интерфейс и инфраструктура, оптимизирана за мобилни устройства. Проверете и попълнете следните точки възможно най-рано.
Инструмент за проверка на мобилната оптимизация на Google. Използвайте го, за да идентифицирате проблеми, които нарушават практическата ви работа с мобилни потребители.
Адаптивен дизайн. Вашият уеб сайт трябва да бъде адаптивен, т.е. Изглежда еднакво добре както на настолни, така и на мобилни устройства. Ако по някаква причина нямате способността да прилагате отзивчив дизайн, използвайте "отзивчиви теми". Такива теми са достъпни за почти всички платформи, има и безплатни опции. Не забравяйте да премахнете външни визуални елементи, които не са необходими за гледане от мобилно устройство. Блокирайте ги в CSS.
JavaScript и Flash. Уверете се, че вашите страници работят добре без JS и Flash. Използвайте уеб робот или база данни, за да идентифицирате страници, които отразяват файлове с малък уеб формат (.swf) и JavaScript (.js). Преглеждайте тези страници с помощта на браузър с деактивиран javascript и не е инсталиран Adobe Flash. Ако в този режим функционалността на тези страници е непълна, те ще трябва да бъдат преработени. Flash трябва да бъде изцяло заменен с CSS. JavaScript трябва да се използва само за динамично модифициране на HTML елементи, които трябва да бъдат функционални и без JS.
Адаптивна навигация. Уверете се, че падащите менюта функционират правилно на мобилни устройства, а широчината на текста не ги прави грозни или трудни за използване.
Адаптивни изображения. Дори някои отзивчиви теми може да загубят това качество, ако се използват големи изображения. Поставянето на следния код между маркерите ви ще гарантира, че размерът на изображенията ще намалее, ако прозорецът на браузъра е твърде малък за тях.
img {
width: 100%;
height: auto;
}
Адаптивни видеоклипове и вградени елементи . Видеоклиповете, особено вградените, може да нарушават отзивчиви теми. Ако използвате HTML видео маркера, поставянето на следния код между маркерите ще доведе до свиване на видеоклипа според размера на прозореца на браузъра.
видео {
max-width: 100%;
height: auto;
}
Изскачащи прозорци. Уверете се, че тези елементи са напълно съвместими с всички устройства. Обърнете внимание на заключването им за устройства с малка ширина на екрана (в пиксели). Потребителите трябва винаги да могат да затварят такъв прозорец и съответните бутони трябва да са достатъчно големи, за да могат да го направят на сензорния екран.
Заключение
При стартиране на сайт подробно проучване на основните въпроси свързани с SEO е също толкова важно, колкото иновациите и персонализираната стратегия. Списъкът за SEO проверка, предложен в статията, ще ви помогне да не пропуснете нищо и да получите цялостен поглед към оптимизирането на сайта.
SEO тестове и сертификати. Може да тествате знанията си в SEO сферата и да си изтеглите SEO сертификат от онлайн обучението на WebsitePR.
Вземете сертификати за знанията си в SEO оптимизацията.
Покрийте нива SEO BRONZE, SEO SILVER и SEO GOLD;
SEO Алманах - Учебник по SEO 2.0 оптимизация | SEO онлайн курс 2.0
SEO 2.0 Увод - RankBrain & UX сигнали
UX сигналите (user experience или както можем да го преведем на прост български език "потребителски опит") придобиха огромно значение през тази година. Така че очакваме да продължават да бъдат основна тенденция в света на SEO.
Всъщност Google вече обяви, че RankBrain е третият им най-важен фактор за класиране:
"През последните няколко месеца, RankBrain се превърна в третия най-важен сигнал, допринасящ за резултата от заявката за търсене."
Въпросът е:
Какво точно е RankBrain? И как можем да го включим в нашата SEO тактика?
Google RankBrain
RankBrain е система за машинно обучение, която помага на Google да сортира резултатите от търсенето.
Това може да звучи малко сложно на теория, но всъщност не е.
RankBrain просто измерва как потребителите взаимодействат с резултатите от търсенето и ги класира по тези показатели.
Например, да речем, че търсите „студено кафе“ в Google.
Резултат # 4 изглежда особено привлекателен. Така че бързо кликвате върху него.
И когато стигнете до самата страница… уау! Това е най-добрата статия за кафе, която някога сте чели. Така че бързо прочитате всяка дума.
RankBrain ще вземе това впредвид… и най-вероятно ще повиши #4 в класацията .
От друга страна, да речем, че направите същото търсене. Но този път кликнете върху резултат # 1, без дори да прочетете заглавието.
Но съдържанието е убийствено скучно. Така че напускате страницата след няколко секунди и кликвате върху резултат # 4, за да намерите информация за кафето, която наистина си струва да бъде прочетена.
RankBrain също ще забележи това. И ако достатъчно хора бързо скачат от този резултат на друг, Google ще го свали от първо място.
Както можете да видите, RankBrain се фокусира върху две неща:
- Колко време прекарва някой в страницата ви (време за изчакване)
- Процентът на хората, които кликват върху резултата ви (честота на кликване)
Нека разгледаме всяко едно от тях.
RankBrain и времето за изчакване
Време за изчакване = колко време прекарва търсещият в Google в дадена страница.
Както се оказва, RankBrain обръща огромно внимание на този фактор.
Всъщност ръководителят на Google Brain в Канада наскоро потвърди, че Google използва времето за изчакване като сигнал за класиране.
И едно скорошно проучване на индустрията от SearchMetrics подкрепя това твърдение. Те установиха, че средното време за престой в топ 10 на Google е 3 минути и 10 секунди.
Ако сте посветили известно време на извличането на информация в Google Анализ, знаете, че тези 3+ минути са факт.
И това не е случайно. RankBrain повишава класирането на тези страници по точно тази причина. Ако прекарвате дълго време в дадена страница, вероятно ви харесва съдържанието й.
И ако достатъчно хора се чувстват по същия начин, Google ще повиши класацията на това съдържание, за да улесни потребителите.
RankBrain и органичната честота на кликване (CTR)
Инженерът на Google Пол Хаар предизвика доста шум в света на SEO, когато заяви, че:
“RankBrain понякога подрежда страниците по-високо, отколкото би трябвало да се класират. И ако тази страница получи CTR над средното ниво, ние я използваме като знак, че трябва да получи постоянно повишаване на рейтинга. "
Това не би трябвало да ни изненадва. В края на краищата, ако никой не кликне върху резултата ви, защо Google да го запази на първата страница?
И ако сайтът ви е наистина толкова популярен защо Google да го държи погребан на мястото #9?
Говорейки за честотата на кликване…
SEO 2.0 Глава 1 - Oрганичната честота на кликване (CTR)
Ако искате да овладеете напълно SEO през 2019 г., трябва да станете CTR джедаи.
Да, именно заради RankBrain.
Но също и заради:
И:
Да не забравяме и най-страшното...Включеният Фрагмент...
(Повече за това в следващата глава)
Всъщност едно проучване установи, че органичния CTR на мобилното търсене намалява с 41,4% от 2015 г. насам.
Причината: Google пълни органичните резултати от търсенето с полета за отговор, реклами, карусели, секции „Хора питат още“ и др.
И за да се откроите в SERP, вашият резултат трябва да крещи „кликнете върху мен!”… Иначе ще бъде игнорирани.
SEO 2.0 Глава 2 - Подредете съдържанието в представения фрагмент
Според SEMrush 11,3% от всички резултати от търсенето вече имат представен фрагмент.
И да: Препоръчаните (представени) фрагменти крадат много кликвания от първата позиция.
(Както обичаме да казваме: „# 0 е новото # 1“)
Въпросът е: Как да включите съдържанието си в представения фрагмент?
Ето за какво става дума в тази глава.
1. На първо място, намерете опцията за препоръчани фрагменти
Първата ви стъпка е да намерите: Ключови думи, по които вече се класирате и ключови думи, които имат представен фрагмент
Защо е важно да се съсредоточите върху ключови думи, по които вече сте се класирали?
99,58% от всички избрани фрагменти са от сайтове, които се класират на първата страница по дадения термин.
Така че, ако не сте се класирали в топ 10, нямате никакъв шанс да влезете в Представения фрагмент.
Как намирате възможността за Препоръчани фрагменти?
Много просто- чрез доклад на инструмента Ahrefs за “Органични ключови думи”.
Той показва ключовите думи, които вече имат представен фрагмент:
2,416 ключови думи? Изглежда, имате доста работа 🙂
2. След това създайте „примамка" за фрагментите
“Примамката” за фрагменти е 40-60 словен блок от съдържание, специално предназначено да се класира в споменатото място.
Защо 40-60 думи?
Е, SEMrush анализира близо 7 милиона фрагмента и откриха, че най-популярните откъси са с дължина от 40-60 думи.
3. И накрая, форматирайте съдържанието си за други типове представени фрагменти
"Примамката" работи най-добре за така наречените „фрагменти от абзаци“.
Ето един пример:
Макар че фрагментите от абзаци са най-често срещаният тип на избрания фрагмент, те не са единствените.
Ако искате да се класирате във фрагментите списъци (т.е. по втората опция), използвайте подзаглавията H2 или H3 за всеки елемент от вашия списък. Google ще изтегли тези подзаглавия от съдържанието ви и ще ги включи в представения откъс:
Ако искате да се класирате във фрагментите таблица, трябва да създадете таблица, от която Google лесно да изтегля данни.
Например съдържанието на този фрагмент се изтегля директно от добре форматирана таблица.
Затова ще обърнем голямо внимание на тези фрагменти през 2019г. Съветваме ви да направите същото.
А сега е време за…
SEO 2.0 Глава 2 - Изчерпателно и качествено съдържание
В миналото Google анализираше HTML кода на страницата, за да види колко пъти сте използвали конкретна ключова дума.
С други думи, те фокусираха 100% от вниманието си върху съдържанието на страницата. Така че ботовете на Google преди посещаваха страницата ви, за да проверят дали ключовите думи се появяват в:
- Заглавието
- URL адреса
- Текста ALT на изображението
- Маркера за описание
- H1 тага
За да бъдем честни, те все още гледат на традиционните SEO маркери на страницата ви. Но в днешно време Google е много по-умен, отколкото преди.
Така че вместо да измерват само съдържанието, те се фокусират и върху контекста.
Какво имаме предвид?
Не забравяйте: работата # 1 на Google е да покаже на потребителя си най-добрия резултат. В повечето случаи „най-добрият“ резултат не е част от съдържанието, пълно с ключови думи.
Вместо това най-добрите страници покриват цялата тема по-задълбочено.
Със задълбочено съдържание търсещият в Google получава всичко, от което се нуждае, на едно място (еднократно пазаруване).
Всъщност проучването на факторите ни за класиране установи, че задълбоченото съдържание обикновено се класира най-добре в Google.
Така че да минем право на темата за съдържанието:
Как се пише изчерпателно, задълбочено съдържание
И така: как можете да напишете задълбоченото съдържание, което Google иска да види?
Първо, публикувайте съдържание, което е най-малко 2000 думи. По този начин можете да покриете всичко, което търсещият от Google трябва да знае за тази тема.
Всъщност проучването на факторите ни за класиране установи, че по-дългото съдържание (като крайните ръководства и публикациите в блоговете с дълга форма) е надминало кратките статии в Google.
Публикуване на авторитетно съдържание
По-рано тази година BuzzSumo анализира 100 милиона статии. Какво откриха те?
Първо, лошата новина:
- Обикновената блог публикация получава общо четири споделяния в социалните медии
- Трафикът във Facebook намалява с 50% от 2015 г. насам
- 70% от цялото онлайн съдържание получава нула препратки
Сега за добрата новина:
Определени ТИПОВЕ съдържание вече доминират търсачката.
Според изследванията на основателя на BuzzSumo,Стив Район:
„По-голямата част от съдържанието получава нулеви препратки, но авторитетното изследване и референтното съдържание продължават да получават връзки. По-специално, авторитетното "зелено" съдържание постоянно получава акции и връзки през времето. "
Добавете LSI ключови думи към съдържанието си
След като сложите последните щрихи на вашата грамадна статия от 2000 думи, добавете към нея LSI ключови думи.
LSI ключовите думи са думи и фрази, които са силно свързани с темата на страницата ви. Например, да кажем, че току-що сте публикували статия за Палео диета.
LSI ключовите думи ще бъдат термини като:
- хранене
- отслабване
- рецепти
- зърнена диета
И когато Google вижда тези ключови думи на вашата страница, той ще си мисли: „Страхотно! Тази страница очевидно покрива темата много добре. "
Но как всъщност правите изследване на LSI ключовите думи? Ето три прости стратегии:
Първо можете да използвате чудесен безплатен инструмент, наречен LSI Graph.
Второ, използвайте добрия, стар Google. Просто потърсете целевата си ключова дума. След това разгледайте раздела „Търсения, сродни на…“ в долната част на резултатите от търсенето.
И накрая, можете да хакнете Google Keyword Planner за идеи за LSI ключови думи. Ето как:
Напишете ключовата си дума в Google Keyword Planner и кликнете върху „Get Started“.
След това сканирайте резултатите. Много от тях са LSI ключови думи.
Точно както с другите стратегии, които ви показахме, вече можете да добавите LSI ключови думи от Google Keyword Planner във вашето съдържание.
SEO 2.0 Глава 4 - Оптимизирайте за мобилни устройства
Преди година милиони хора получиха съобщения за преминаването към „Индексиране с приоритет за мобилни устройства“.
Което означава: Google сега счита мобилната версия на сайта ви за „реална“ версия. И това е така, дори ако някой търси от настолен компютър.
В този техен ход има смисъл. Днес 60% от Google търсенията са от мобилно устройство и този процент нараства със светкавична скорост.
Въпреки че индексирането с приоритет за мобилни устройства не е за всеки, той се разгръща, докато четете това ръководство. Така че е време да се подготвите.
Как да оптимизираме за мобилния индекс на Google в 3 лесни стъпки
- Уверете се, че съдържанието ви е еднакво достъпно на работния плот и за мобилния телефон
Знаете ли как понякога хората крият съдържанието в мобилната версия на страницата си? Чрез така наречения "акордеон", който и ние използваме за тази статия. Но това е голям проблем за мобилния индекс на Google, защото Google счита мобилната версия на страницата ви за „истинската“ версия.Модел на мобилния индекс на Google Което означава, че скритото съдържание е 100% игнорирано от Google.
Да, макар Google да е казал, че раздели, акордеони и други функции, които крият съдържание от мобилни устройства, е ОK...Едно скорошно проучване установи, че „скритото съдържание изглежда девалвирано в индекса за мобилни устройства“. - Преместване към Отзивчивия дизайн
Вашият сайт има ли мобилна версия? Ако отговорът е "да", Google препоръчва преминаването към отзивчив дизайн. Ние също. - Уверете се, че вашият сайт изглежда перфектно на мобилен телефонИма много сайтове, които технически работят на телефон или таблет. Но изглеждат ужасно или са неизползваеми (или са доста бавни).
Както споменахме в Глава 1, RankBrain внимателно следи как потребителите на Google взаимодействат с вашия сайт. И ако хората се затрудняват да използват сайта ви от телефона си, те ще натиснат бутона „назад“, без да се замислят.Но как да сме сигурни, че сайтът ни е лесен за мобилно използване?Препоръчваме ви да проверите инструмента за мобилен тест на Google. Просто въведете URL в него и инструментът ще ви уведоми, ако сайтът ви е подходящ за мобилни устройства.Той дори ще ви даде препоръки, които можете да използвате, за да подобрите сайта си.Можете също да проверите доклада за ползваемост на мобилните устройства в конзолата за търсене на Google:Доклад на Google конзолата за използваемостта на сайта Това ви дава възможност да знаете кои страниците на сайта ви не са подходящи за мобилни устройства ... и как да ги поправите.
SEO 2.0 Глава 5 - Заложете на видеото
В момента онлайн видеата са НАВСЯКЪДЕ.
Всъщност, според проучване на Cisco, онлайн видеата ще представляват 80% от целия онлайн трафик до 2021 година.
80%!
И това все още не може да задоволи световното търсене на видео резултати.
Въпреки че сега има повече видеоклипове от всякога, HubSpot твърди, че 43% от хората искат да видят още повече видео съдържание.
Накратко:
Ако през тази година видеоклипът не е част от плановете ви за дигитален маркетинг, пропускате голям брой клиенти. Ето как да се възползвате от тази SEO стратегия:
Влезте в YouTube
YouTube вече е втората по големина търсачка в света.
(Всъщност, според проучване на основателя на JumpShot и Moz Рад Фишкин, търсачката на YouTube е два пъти по-популярна от Bing)
И както всяка друга онлайн платформа за видео, тя се разраства бързо (The Huffington Post съобщава, че времето, което хората прекарват в YouTube, е 60% повече в сравнение с миналата година).
Накратко, все повече хора търсят неща в YouTube… и изобщо прескачат търсенето с Google.
Така че, ако искате да получите повече SEO трафик през 2019 г., препоръчваме да създавате и оптимизирате съдържанието специално за YouTube.
Това е търсачка, която е твърде голяма, за да се игнорира.
Най-добрата част? Повечето търговци са твърде мързеливи, за да правят видеоклипове. Така че е доста лесно да виждате резултат от видеоклиповете ви (ако знаете какво правите).
Видеоклиповете генерират над 200 000 показвания месечно.
(Както може би очаквате, една добра част от тези зрители се превръщат в посетители на сайта, водещи клиенти и още клиенти).
Като начало: 55% от всички резултати от търсенето с Google съдържат поне едно видео (И почти всички тези видеоклипове са от YouTube).
Ето пример за това, което искам да кажа:
И като се има предвид, че Google притежава YouTube, очаквайте дори още видеоклипове в резултатите от търсенето през 2019 година.
За да отговорите на въпросите на хората, използвайте огромни „Видеопредставени фрагменти“.
Вграждане на видео съдържание в текстови блог постове
Ако хората искат да видят повече видеа защо не им ги дадете?
Ето защо ви препоръчваме да вграждате видеосъдържание в блога си. Според нашия опит, това може да ви даде сериозен тласък в класацията.
SEO 2.0 Глава 6 - Оптимизирайте за гласово търсене
Гласовото търсене "следващото голямо нещо" в SEO ли е? Със сигурност изглежда така.
Ако не ни вярвате, проверете тези факти:
- 41% от възрастните извършват поне едно гласово търсене всеки ден
- Гласовите търсения, извършени в Google, са нараснали с 35 пъти от 2008 г.
- 20% от всички търсения с мобилни устройства са гласови търсения
Знаейки това, интелигентните оптимизатори започват да оптимизират част от съдържанието си за гласово търсене.
Как да оптимизирате за гласово търсене
В началото на 2018 г. беше проведено най-голямото проучване на гласовото SEO търсене. Ето какво научихме от това изследване:
- Първо, съдържанието ви трябва да се класира високо в резултатите от търсенето.
Бе установено, че Google има склонност да дава отговори с гласово търсене от съдържание, класирано в първите 3 резултата от търсенето:Ранкиране на отговорите спрямо позицията в търсачката - След това, голям плюс е ,ако съдържанието ви се показва в представен фрагмент, като този:
Пример за представен фрагмент в търсачката Алгоритъмът на Google вече е създал удобен малък фрагмент. Така че е нормално да го използва в резултатите от гласовото си търсене. Всъщност данните от проучването разкриха, че 4 от 10 гласови резултати от търсенето идват директно от представения фрагмент.
- И накрая, включете въпрос (и отговор) в съдържанието си.
По-голямата част от гласовите търсения са базирани на въпрос ("Как да направя набиране" Или "Кой участва в "Криминале?""). Google обикновено представя на потребителя информация от страница, която съдържа а) въпроса и б) отговора. Когато потребителят отиде на самата страница, вижда, че съдържанието включва въпроса му и кратък отговор.
Всъщност, това е една от основните причини защо често задаваните въпроси са страхотни за гласовото SEO търсене.
SEO 2.0 Глава 7 - Нека разгадаем Мета ботовете и Robots.txt, които са изключително важни при всяко SEO
Дори и с всички важни тенденции в SEO средите, които разгледахме в това ръководство, през 2019 всичко все още опира до съдържанието и връзките.
Без уникално съдържание никога няма да получите така необходимите линкове. А без изграждане на връзки, няма да достигнете желаната първата страница.
Също така, ако не сте на първата страница на Google, RankBrain, гласовото търсене и алгоритъмът за мобилно индексиране с приоритет няма да имат значение.
Те влизат в играта само след като вече сте се класирали на първа страница от резултатите.
Всъщност Google наскоро каза, че съдържанието и връзките са първостепенните фактори за класиране.
И след като анализирахме 1 милион резултати от търсенето с Google, установихме, че броят на сайтовете, които се свързват към дадена страница, е свързан основно с нейното класиране.
Накратко, качеството на съдържанието и връзките все още трябва да бъдат в основата на всяка SEO стратегия.
И след като веднъж се справите с това, е време да оптимизирате сайта си за новите SEO тенденции, които споменахме в това ръководство.
SEO 2.0 Глава 7 - Нека разгадаем Мета ботовете и Robots.txt, които са изключително важни при всяко SEO
Meta Robots Tags срещу Robots.txt
Преди да разгледаме основите на това какво представляват тези две неща, важно е да знаем, че нито едно не ви дава повече предимство при оптимизацията.
Файловете Robots.txt инструктират роботите за целия ви сайт. Докато етикетите на метароботите обработват само една конкретна страница.
Лично ние предпочитаме да използваме мета ботовете за доста неща, за които другите SEO специалисти могат просто да използват файла robots.txt.
Няма правилен или грешен отговор. Това е лично предпочитание въз основа на опит.
Какво е Robots.txt?
Файлът robots.txt казва на обхощдащите ботове (краулъри) какво трябва да...ами, обходят. Той е част от протокола за изключване на ботовете (REP).
Googlebot е пример за краулър. Google използва Googlebot за обхождане на уебсайтове и регистриране на информация от него, за да разбере как да го класира в резултатите от търсенето.
Можете да намерите файла robots.txt на всеки сайт, като добавите /robots.txt след URL адреса:
www.mywebsite.com/robots.txt
Ето как изглежда един robots.txt:
Със звездичката ( * ) потребителят-агент казва на краулърите, че файлът robots.txt може да се види от всички ботове, които минават през сайта.
Наклонена черта ( / ) след „Disallow“ казва на робота да не посещава никакви страници в сайта.
Можете да видите, че във файла на Moz, те показват на ботовете какви страници да обхождат с помощта на потребителски агенти и директиви. Ще се потопим в повече детайли по-късно.
Защо Robots.txt е важен?
Не можем да преброим колко много клиенти идват при нас след миграция или стартиране на нов уебсайт и ни питат: Защо не се класира добре сайта ми след месеци работа?
Отговорът на този въпрос би бил, че 60% от причините са, че файлът robots.txt не е актуализиран правилно. Т.е. вашият robots.txt изглежда по този начин:
Това ще блокира всички уеб краулъри, които посещават сайта.
Другата причина robots.txt да е от толкова голямо значение е бюджетът за обхождане на Google. Те заявяват:
„Googlebot е създаден да бъде примерен гражданин в уеб пространството. Обхождането е основният му приоритет, като същевременно се уверява, че не влошава опита на потребителите, посещаващи сайта. Ние наричаме това „ограничение на честотата на обхождане“.
По-просто казано, това представлява броя на едновременните паралелни връзки, които Googlebot може да използва за обхождане на сайта, както и времето, необходимо за изчакване между извличанията. "
Така че, ако имате голям сайт със страници с ниско качество, които не искате Google да обхожда, можете да му кажете да ги „забрани“ чрез robots.txt.
Това ще освободи бюджета ви за обхождане, за да обхожда само висококачествените страници, за които искате Google да ви класира.
Основи на Robots.txt
Как да използвате Robots.txt
Използването на robots.txt е жизненоважно за SEO успеха. Но неразбирането как работи може да ви остави да се чудите защо не се класирате.
Търсачките ще обхождат и индексират вашия сайт въз основа на това, което им кажете във файла robots.txt, използвайки директиви и изрази. По-долу са общите инструкции за robots.txt, които трябва да знаете:
- User-agent: * - Това е първият ред в robots.txt, който обяснява на сканиращите ботове какво искате да обхождат във вашия сайт. Звездичката информира всички "паяци".
- User-agent: Googlebot - Така показвате какво искате да обходи единствено Google ботът.
- Disallow: / - Това казва на всички краулъри да НЕ обхождат целия сайт.
- Disallow: - Това казва на всички краулъри да обхождат целия сайт.
- Disallow: / staging / - Това казва на всички краулъри да игнорират тестовия сайт.
- Disallow: / ebooks / * .pdf - Това казва на краулърите да игнорират всички PDF формати, което може да доведе до дублирано съдържание.
- User-agent: Googlebot
- Disallow: / images / - Това казва на Googlebot да игнорира всички изображения на сайта.
- * - Това се разглежда като отметка, която представлява произволна последователност от знаци.
- $ - Използва се за съответствие в края на URL адреса.
За създаването на файл robots.txt, ние използваме Yoast за WordPress. Но преди да започнем със създаването на robots.txt, ето няколко основни неща, които трябва да запомним:
- Форматирайте правилно своя robots.txt. SEMrush е чудесен пример за това как robots.txt трябва да бъде правилно форматиран. Виждате, че структурата следва този модел: User-agent → Disallow → Allow → Host → Sitemap. Това позволява на паяците на търсачките да имат достъп до категории и уеб страници в правилния ред.
- Уверете се, че всеки URL адрес, който искате да разрешите или забраните е поставен на отделен ред. Също така, не ги разделяйте с разстояния.
- Винаги използвайте малки букви, за да назовете вашия robots.txt.
- Не използвайте специални символи, освен * и $. Други знаци не се разпознават.
- Създайте отделни файлове robots.txt за различните поддомейни. Например „hubspot.com“ и „blog.hubspot.com“ имат отделни файлове и различни robots.txt.
- Използвайте #, за да оставяте коментари във файла си robots.txt. Роботите не спазват редове с символа #.
- Ако дадена страница е забранена във файловете robots.txt, капиталът на връзката няма да премине.
- Никога не използвайте robots.txt за защита или блокиране на чувствителни данни.
Какво да скрия с Robots.txt
Robots.txt файловете често се използват за изключване на конкретни директории, категории или страници от SERPs.
Можете да ги изключите, като използвате директивата „disallow“. Ето няколко общи страници, които можете да скриете, използвайки файл robots.txt:
- Страници с дублирано съдържание (често удобно за принтера съдържание)
- Динамични страници за продукти и услуги
- Страници с акаунти
- Административни страници
- Количка за пазаруване
- Чатове
- Страници с коментари
Важно е да знаете, че не всички роботи ще следват вашия файл. Лошите ботове могат напълно да го игнорират, така че не забравяйте да съхранявате чувствителните данни на блокирани страници.
Чести грешки в Robots.txt
Ето няколко от често срещаните грешки, които често виждаме:
Грешка №1: Името на файла съдържа главни букви
Единственото възможно име на файла е robots.txt, не Robots.txt или ROBOTS.TXT. Придържайте се към малки букви, винаги когато става дума за SEO.
Грешка №2: Не се поставя файл Robots.Txt в основната директория
Ако искате файлът ви robots.txt да бъде намерен, трябва да го поставите в основната директория на вашия сайт.
Грешно:
www.mysite.com/tshirts/robots.txt
Правилно:
www.mysite.com/robots.txt
Грешка №3: Неправилно форматиран потребителски агент
Грешно:
Disallow: Googlebot
Правилно:
User-agent: Googlebot
Disallow: /
Грешка №4: Споменаване на няколко каталога в един ред „Забрани“
Грешно:
Disallow: /css/ /cgi-bin/ /images/
Правилно:
Disallow: /css/
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /images/
Грешка №5: празен ред в „User-Agent“
Грешно:
User-Agent:
Disallow:
Правилно:
User-agent: *
Disallow:
Грешка №6: Огледални уебсайтове и URL адрес в директивата за хоста
Внимавайте, когато споменавате директивите за „хост“, така че търсачките да ви разберат правилно:
Грешно:
User-agent: Googlebot
Disallow: /cgi-bin
Правилно:
User-agent: Googlebot
Disallow: /cgi-bin
Host: www.site.com
Ако вашият сайт има https, правилната опция е:
User-agent: Googlebot
Disallow: /cgi-bin
Host: https://www.site.com
Грешка №7: Изброяване на всички файлове в директорията
Грешно:
User-agent: *
Disallow: /pajamas/flannel.html
Disallow: /pajamas/corduroy.html
Disallow: /pajamas/cashmere.html
Правилно:
User-agent: *
Disallow: /pajamas/
Disallow: /shirts/
Грешка № 8: Без инструкции за забрана
Инструкциите за забрана са необходими, така че ботовете на търсачките да разберат намерението ви.
Грешно:
User-agent: Googlebot
Host: www.mysite.com
Правилно:
User-agent: Googlebot
Disallow:
Host: www.mysite.com
Грешка №9: Блокиране на целия ви сайт
Грешно:
User-agent: Googlebot
Disallow: /
Правилно:
User-agent: Googlebot
Disallow:
Грешка № 10: Използване на различни директиви в * раздела
Грешно:
User-agent: *
Disallow: /css/
Host: www.example.com
Правилно:
User-agent: *
Disallow: /css/
Грешка № 11: Грешно HTTP заглавие
Грешно:
Content-Type: text/html
Правилно:
Content-Type: text/plain
Грешка №12: Нямате карта на сайта
Винаги поставяйте своите Sitemap в долната част на файла си robots.txt.
Грешно:
Правилно:
Грешка №13: Използване на Noindex
Google обяви през 2019 г., че вече няма да признава директивата noindex, използвана във файловете robots.txt.
Затова използвайте етикетите за мета роботи, за които говорим по-долу.
Грешно:
Правилно:
Грешка № 14: Забраняване на страница във файла Robots.Txt, но все пак свързване към нея
Ако забраните страница във файла robots.txt, Google пак ще обходи страницата, ако имате вътрешни връзки, сочещи към нея.
Трябва да премахнете тези връзки за паяците, за да спрете напълно да обхождате.
Ако не сте сигурни, можете да проверите кои страници се индексират в отчета на Google Search Console.
Трябва да видите нещо подобно:
Можете да използвате и инструмента за тестване на Google robots.txt.
Какво представляват етикетите на Meta Robots?
Таговете за мета роботи (наричани още директиви ) са HTML кодови фрагменти, които казват на търсачите как да обхождат и индексират страници на вашия уебсайт.
Маркерите за мета роботи се добавят в секцията <head> на уеб страница.
Ето един пример:
<meta name = "роботи" content = "noindex" />
Термалните етикети за роботи са съставени от две части.
Първата част на маркера е name = ’’ ’.
Това е мястото, където идентифицирате потребителския агент. Например „Googlebot.“
Втората част на маркера е content = ’’. Тук казвате на ботовете какво искате да направят.
Видове мета етикети за роботи
Meta robots таговете са два типа :
- Мета етикет роботи.
X-роботи-тагове
Тип 1: Маркер за мета роботи
Мета маркерите за роботи обикновено се използват от SEO маркетолозите.
Тя ви позволява да кажете на потребителските агенти (помислете Googlebot) да обхождат определени области.
Ето един пример:
<meta name = „googlebot“ content = „noindex, nofollow“>
Този маркер за мета роботи казва на бота на Google, Googlebot, да не индексира страницата в търсачките и да не следва никакви връзки.
Така че тази страница не би била част от SERPs.
Бихме използвали този етикет за мета роботи за страница с благодарности или коментари.
Тип 2: X-робот-таг
Маркерът x-robots ви позволява да правите същото като етикетите за мета роботи, но в заглавките на HTTP.
Той ви дава повече функционалности от етикетите за мета роботи.
Ще ви е необходим обаче достъп до .php, .htaccess или сървърните файлове.
Например, ако искате да блокирате изображение или видео, но не цялата страница, вместо това ще използвате x-robots-tag.
Параметри на етикети за мета роботи
Има много начини за използване на директивите за етикети на мета роботи в кода. Но първо, трябва да разберете какво представляват тези директиви и какво правят:
- all - Без ограничения за индексиране и съдържание. Тази директива се използва по подразбиране. Това не оказва влияние върху работата на търсачките.
- index - Позволете на търсачките да индексират тази страница в резултатите от търсенето. Това е по подразбиране. Не е необходимо да го добавяте към страниците си.
- noindex - Премахва страницата от индекса на търсещите машини и резултатите от търсенето. Това означава, че търсещите няма да намерят вашия сайт или да кликнат през него.
- follow - Позволява на търсачките да следват вътрешните и външните връзки на тази страница.
- nofollow - Не позволявайте да следвате вътрешните и външните връзки. Това означава, че тези връзки няма да преминат капитала на връзката.
- none - Същото като noindex и nofollow мета таговете.
- noarchive - Не показвайте връзката „Запазено копие“ в SERPs.
- nosnippet - Не показвайте разширената версия на описанието на тази страница в SERPs.
- notranslate - Не предлагайте превод на тази страница в SERPs.
- noimageindex - Не индексирайте изображенията на страницата.
- unavailable_after: [RFC-850 дата / час] - Не показвайте тази страница в SERPs след определена дата / час. Използвайте RFC 850 формат.
- max-snippet - установява максимален брой знаци в мета описанието.
- max-video-preview - Определя броя секунди, след които видеото ще визуализира.
- max-image-preview - Установява максимален размер за визуализацията на изображението.
Как да използвате Meta Robots тагове
Ако използвате уебсайт на WordPress, има много опции за плъгини, за да персонализирате маркерите си за мета роботи.
Ние предпочитаме да използваме Yoast. Това е многофункционален SEO плъгин за WordPress.
Но има и плъгин за Meta Tags Manager и приставката за Meta Tags на GA.
Потребители на Joomla, препоръчваме ви EFSEO и Tag Meta.
Без значение върху какво е изграден сайтът ви, ето три съвета за използване на етикети за мета роботи:
- Поддържайте чувствителността към регистър. Търсачките разпознават атрибути, стойности и параметри както в големи, така и в малки букви. Препоръчваме ви да се придържате към малките букви, за да подобрите четенето на кода. Плюс това, ако сте в SEO средите, най-добре е да придобиете навик да използвате малки букви.
- Избягвайте множество <meta> тагове. Използването на множество мета тагове ще доведе до конфликти в кода. Използвайте множество стойности във вашия <meta> маркер, като този: <meta name = „robots“ content = „noindex, nofollow“>.
- Не използвайте конфликтни мета тагове, за да избегнете грешки при индексиране. Например, ако имате множество кодови редове с мета тагове като този <meta name = „robots“ content = “follow”> и това <meta name = “robots” content = “nofollow”>, ще бъде взето само “nofollow” предвид. Това е така, защото роботите поставят на първо място ограничителни стойности.
Етикетите Robots.txt и Meta Robots работят заедно
Една от най-големите грешки, които виждаме, когато работим върху уебсайтовете, е, когато файлът robots.txt не съвпада с това, което сте посочили в маркерите за мета роботи.
Например, файлът robots.txt крие страницата от индексиране, но маркерите с мета роботи правят точно обратното.
Google е дал приоритет на това, което е забранено от файла robots.txt.
Но можете да елиминирате несъответствието между мета robots таговете и robots.txt, като ясно казвате на търсачките кои страници трябва да бъдат индексирани и кои не.
Интересно: Тук ще ви напомним малък трик, чрез който може да следите преминаващите ботове през сайта си.
SEO 2.0 Глава 8 - Бонус: съвети за бързо SEO
В тази глава ще ви покажем няколко тактики за бърза оптимизация, които станаха особено популярни през тази 2019 година.
Подобрете E-A-T на вашия сайт
На 1 август Google пусна нова актуализация в алгоритъма си.
(Всъщност това е най-голямата промяна в SERP от Penguin през 2012 г.).
Има 2 наистина интересни неща за тази актуализация:
- Тази актуализация дръпна назад някои сайтове в здравния сектор.
Ето един пример:41,5% от засегнатите сайтове са в здравния сектор в сравнение с 5,9% в технологичния и 3,5% от сайтовете в туристическия. - Google актуализира своите Указания за Подобряване на Качеството още преди да пусне тази актуализация.
На 20 юли Google пусна на пазара нов документ, който съдържа указания за подобряване качеството на сайта. Документът е почти същият като този от миналата година… с една голяма разлика: Фокусира се повече върху E-A-T (Експертиза, авторитет и надеждност)
Нека изясним: E-A-T е част от въпросните указания от години, но тази година има нов акцент. Ето как можете да увеличите E-A-T на сайта си.
- Първо, бъдете експерт (или наемете такъв). Ако наемате случайни хора, за да напишат съдържанието ви, то тогава ще се натъкнете на много проблеми, защото Google иска да показва съдържание, написано от експерти.Интересното е, че Google може да използва форма на Google Авторство, за да разбере дали авторът е експерт в това пространство.
- Следваща стъпка, станете "прозрачни".
Google се фокусира върху сигнали извън обекта, за да разбере E-A-T на вашия сайт.
Самият Google споделя, че:
„Очакваме повечето уебсайтове да имат някаква информация за това кой (например какъв човек, фирма, бизнес, фондация и т.н.) отговаря за уебсайта и кой е създал [съдържанието], както и информация за връзка с въпросните лица.“Това означава:
- Подробна страница
- Лесна за намиране на контактна страница
- Препратки и външни връзки към източници
- Декларация за поверителност и условия за ползване
Създаване на визуално съдържание (особено „Вградени изображения“)
Точно както видеото, популярността на визуалното съдържание нараства бързо.
Всъщност неотдавнашно проучване установи, че 37% от маркетолозите заявяват, че визуалният маркетинг е най-важната форма на съдържание за техния бизнес.
И благодарение на сайтовете на социалните медии като Pinterest и Instagram, популятността на визуалното съдържание ще продължи да расте през 2019 година.
Как можете да се възползвате от тази тенденция?
Създайте повече визуално съдържание… особено „Вградени изображения“.
(Това са изображения, които други сайтове могат лесно да вмъкнат в съдържанието си. Когато го направят, те обикновено създават обратен линк към вашия сайт).
Публикувайте уникални данни
Блогерите и журналистите обичат уникалните данни.
И ако можете да ги свържете със статистика или проучване, те ще ви донесат ужасно много линкове.
Насърчавайте коментарите в сайта ви
Коментарите в блога помагат ли на вашето класиране?
Отговорът изглежда е: “ДА!”.
Всъщност, Google заяви, че общността (коментари в блогове) може да помогне "много" с класирането.
С други думи, Google иска да види, че имате активна общност в сайта ви. И те вероятно ще обърнат още повече внимание на този сигнал за класиране през 2019 година.
Изрежете "зомби" страниците
Това е една от малкото SEO техники, които изглежда винаги работят.
Нека обясним…
Всеки сайт има страници, които предоставят нулева стойност (известни още като „зомби страници“). За да бъде ясно:
Няколко "зомби" страници не са проблеми.
Но когато имате стотици или хиляди от тях?
Това може да потопи целия ви сайт.
Сега дойде вашият ред
Това са тактиките, които ние прилагаме през 2019г. Така че прехвърляме топката на вас. Как бихте оптимизирали вие съдържанието си и кои SEO тенденции бихте приложили?